Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Sprawdź, czy to nie stwardnienie rozsiane
1

A A A

Jedna z najniebezpieczniejszych chorób neurologicznych, która atakuje coraz częściej, to bez wątpienia stwardnienie rozsiane. Objawy tego schorzenia nie są typowe i jednolite, ponieważ zależą od wielu czynników, np. od faktu, jaka część układu nerwowego została zajęta. Symptomy rzecz jasna ulegają zmianie w ciągu trwania choroby i zaawansowania demielinizacji komórek, nierzadko również początkowo pojawiają się nieswoiste objawy, które chore osoby mogą bagatelizować.

Niektóre objawy

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, podczas której układ immunologiczny zostaje skierowany przeciwko własnym komórkom nerwowym, niszcząc osłonki mielinowe, przez co przepływ impulsów przez włókna nerwowe staje się zaburzony. Bardzo często pojawiają się objawy wzrokowe, takie jak niewyraźne widzenie, drgania gałki ocznej, może również dojść do całkowitej utraty zdolności widzenia.

W rzucie choroby do głosu dochodzą również skutki ataku na część mózgowia, odpowiadającą na koordynację ruchową. Chory często nie jest w stanie utrzymać pionowej postawy ciała, można u niego zauważyć drżenie kończyn i niestabilny chód. Ruchy ciała nie są skoordynowane, przez co chory ma znaczne trudności z wykonywaniem najprostszych czynności. W obrazie klinicznym wyróżnia się również wzmożone napięcie mięśni oraz mimowolne skurcze, co również wymaga szczególnej ostrożności podczas np. wchodzenia po schodach.

Stwardnienie rozsiane powoduje również objawy związane z postrzeganiem bodźców ze świata zewnętrznego. SM atakuje bowiem somatyczny układ nerwowy. Pojawia się uczucie mrowienia, błędy we właściwym odczytywaniu temperatury otoczenia, a także drętwienia różnych partii ciała. W niektórych przypadkach stwardnienie rozsiane może również generować dolegliwości bólowe – bardzo często dotyczą one twarzy w wyniku uszkodzenia nerwu trójdzielnego. Z tego powodu chory ma również problemy z właściwą artykulacją mowy, która staje się bełkotliwa, niepłynna, występują także trudności z połykaniem oraz odprowadzaniem śliny.

Zobacz, jak wygląda życie ze stwardnieniem rozsianym:

Stwardnienie rozsiane – film "Eksperyment" (www.mamsm.pl) część 1/2

Rodzaje stwardnienia rozsianego

Objawy SM są bardzo charakterystyczne tylko dla danego przypadku i mogą zmieniać się w czasie. Zależą one również od rodzaju choroby, bowiem stwardnienie guzowate może powodować inne dolegliwości aniżeli na przykład stwardnienie zanikowe boczne.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Sprawdź, czy to nie stwardnienie rozsiane Ewa

  Mam 17 lat. Od kilku lat mój organizm wariuje. Zaczęło się zaburzeń wzroku w 2 klasie podstawówki. Co jakiś czas przed oczami robiło mi się ciemno i widziałam mroczki. Po jakimś czasie wszystko wracało do normy, taki stan utrzymywał się przez jakieś 2 tygodnie. Zapanowała cisza. Kolejne nawroty zaczęły się od niedowładu w nogach gdy byłam w 5 klasie podstawówki ale tak szybko jak się pojawiło, tak szybko minęło. Zaczęłam mieć problemy z kolanami. W gimnazjum zaczęły się kolejne problemy. W wakacje przed klasą 2 zaczął drgać mi kciuk. Stan utrzymywał się 3 dni i wszystko ucichło. Na początku roku szkolnego objaw powrócił tym razem u drugiej ręki i nie był to drgający palec a drgająca ręka. Badania nic nie wykazały (miałam podstawowe badania krwi – wszystko normie, EEG mózgu – które też wyszło w normie i tomograf który również nic nie wykazał.) Od tamtej pory pojawiały się coraz częściej kolejne objawy. Drgania kończyn są rzadkie ale powtarzają się praktycznie każdego dnia i utrzymują przez ok 2 minuty. Od pół roku zaobserwowałam częste zawroty głowy, silne zmęczenie nawet wtedy kiedy powinnam być wypoczęta bo nic takiego nie robiłam. Mam też od bardzo dawna stałe problemy z wypróżnianiem (stolec oddaję raz na 2-3 dni). Lekarze każdy ten objaw zrzucali na objawy dojrzewania, bóle wzrostowe czy stres itp. Sama przestałam już zgłaszać to mamie bo lekarze i tak nic nie widzą a rezonansu magnetycznego nie można mi zrobić gdyż nosze aparat stały i na razie nie mogę go ściągnąć. Podejrzewam SM gdyż w mojej rodzinie ta choroba występuje. Choruje na nią moja mama i jej kuzyn. Co o tym sądzicie?

  Odpowiedz

 2. Re: Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Sprawdź, czy to nie stwardnienie rozsiane Zofia L.

  Od dwoch miesiecy odczuwam bole w lewym barku, ktore przechodza do przedramienia i ramienia az do palcow. Trzy palce w dloni mrowieja i bola. Jem tabletki przeciw bolowe, smaruje masciemi, chodzilam na zabiegi i nic mi nie pomaga. Doktor ortopeda powidzial, ze to jest zapalenie nerwu szyjnego i bedzie mnie bolec do czterech miesiecy. Dal mi blokade w kregoslup szyjny i to tez nie pomoglo. Prosze mi napisac czy to przypadkiem nie sa poczatki stwrdnienia rozsianego. Mam 63 lata.Zofia

  Odpowiedz

 3. Re: Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Sprawdź, czy to nie stwardnienie rozsiane bum

  przede wszystkim sprawdźcie czy to nie bolerioza. Widziałam przypadek,gdzie dziewczynę leczyli na stwardnienie a to choroba pokleszczowa. Kleszcz potrafi wyniszczyć organizm.

  Odpowiedz

 4. Re: Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Sprawdź, czy to nie stwardnienie rozsiane Edyta

  Od jakiegoś czasu mam zawroty głowy. Po jakimś czasie, do zawrotów zaczęły dochodzić szum w uszach, drganie powiek, problemy z widzeniem i chwilowa utrata czucia w kończynach. Podczas takiego ataku to wszystko dzieje się naraz. Raz gdy nie zamknęłam oczu podczas ataku straciłam całkowicie wzrok na kilkadziesiąt sekund. Przeszło gdy zamknęłam oczy i przeczekałam atak leżąc. Byłam z tym u neurologa ale po zbadaniu powiedział że widzi jakieś nieprawidłowości w mózgu, ale niektórzy tak mają. Dodam że mam obecnie 18 lat.

  Odpowiedz

 5. Re: Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Sprawdź, czy to nie stwardnienie rozsiane Robert

  Od dłuższego czasu obserwuje u siebie permanentne zmęczenie, objawy depresyjne oraz straszne wahania nastroju. Do tego pojawił sie kurcz lydek rano i czasem drzenie mięśni i brak siły. Co kilka miesięcy ostry jednorazowy ból z tylu głowy, jakby prąd. Zgłosiłem sie do lekarza z tymi objawami. Czekam na wyniki. Zacząłem sie niepokoić.

  Odpowiedz

  • Re: Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Sprawdź, czy to nie stwardnienie rozsiane Ewa

   Witam Sorry , pijasz alkohol ? Nie wiem ile masz lat , ale spoko , to może być zwykłe zmęczenie ” materiału „. Dla komfortu umysłu warto wykonać badanie MRI głowy . Powodzenia w działaniach na ten temat. Pozdrawiam , Ewa z 27 letnim stażem SM.

   Odpowiedz

 6. Re: Dostrzegasz u siebie niepokojące objawy? Sprawdź, czy to nie stwardnienie rozsiane Kasia

  U córki podejrzewa sie stwardnienie rozsiane, obecnie jest w szpitalu, czy są jakieś fundacje do których można zwrócić się o pomoc i wsparcie , różnego rodzaju, na razie nawet psychiczne , zrozpaczona mama

  Odpowiedz